Tak Viggoman for input og Bent for link
Såvidt jeg kan læse er kravet om lys 45 grader udad kun gældende for så vidt at de skal være synlige - ikke noget om fuld effekt hele vejen rundt.
Bent- Den med de 40 cm2 som mindste lysfladeareal kan jeg ikke finde i teksten. Nogen der ved hvordan lysareal defineres? For hvis det er lygten pæren/LED placeres i er denne vel uændret ved montering af LED og hvis det er lovligt med pære burde det vel alt andet lige være OK med LED
Hvis det har været, er det så stadig et krav nu hvor LED teknikken ændrer ved parametrene (Audi som et eksempel benytter LED kørelys i en smal stribe, der hvis men måler de enkelte lyspunkter og lægger den sammen vist temmeligt sikkert ikke kommer op på 40 cm2)
Måske man med Viggomans tanke for MX-5'en sysnlig som det primære gøre noget ved den begrænsede lysspredning af LED ved montering af 2 lamper a 8 LED i lygten, hvor den ene placeres vinklet udaf. Så får man både dobbelt lysstyrke og bedre spredning så bilen ses bedre fra en vinkel fra midten. Forfra kan det nok gøres så de to lamper fremstår som en streg af lysprikker. det burde vel være en både lovlig og bedre løsning end den søvnige 21 W pære der klarer jobbet nu

Og en del frækkere i udseendet
