Ipod Audiolink til mx-5 NB 2.5

Diskussion af alt om Mazda MX-5

Redaktør: Softtop

Ipod Audiolink til mx-5 NB 2.5

Indlægaf HenrikH » tirs 29. maj 2007 12:02

Så fik jeg endelig købt en http://www.mx5parts.co.uk/product_info. ... cts_id/940

min mx-5 er en NB'er fra 2001 (2.5) med Mazda's eget anlæg. Det burde være \"lige til\" at installere og trække ledningen ud via handskerummet, men jeg er ikke skrap til den slags håndværk.

Er der nogen, der har installeret en sådan en, eller kender nogen der kan ? Jeg betaler gerne for det.

Jeg bor på Sjælland i storKbh området, så hvis jeg kan spare turen hele vejen ned til Andreas vil det være at foretrække.

Mvh,

Henrik
Brugeravatar
HenrikH
 
Indlæg: 65
Tilmeldt: ons 3. jan 2007 20:51

Indlægaf Munk » tirs 29. maj 2007 15:41

Jeg har selv monteret deres tilsvarende usb/mp3 link.

det er ganske nemt

du skal bruge 6 stk metalstænger/søm du kan sætte ind i de tilhørende huller i radioen for at frigøre clipsene.

Så kan du lige trække radioen langt nok ud til at få stikket lirket i.

Det kan være en fordel at fjerne handskerummet, hvilket igen er ganske nemt, da det bare skal klemmes sammen og tages ud. Det kan dog med fordel gøres en varm sommerdag da plasten så er nemmere at trykke sammen. Så for en gangs skyld, så er det op med toppen når solen skinner :wink:

Metalstængerne bruges til at klemme klipsene på siden ind så radioen kan trækkes ud. I det her tilfælde brugte jeg stænger fra sådan et halogen-wire sæt. Du skal trykke let udad på dem, og så trække radioen ud vha dem.
http://home20.inet.tele.dk/storage/radio1.jpg

Radioen set oppe fra. Det er audiolink'en til venstre
http://home20.inet.tele.dk/storage/radio2.jpg

Hullet hvor radioen sidder. Du skal have kablet igennem ca der hvor cirklen er. Kommer det i stedet igennem helt ude i billedets højre side
kan du ikke få radioen ind (uden at skade kablet i hvert fald).
http://home20.inet.tele.dk/storage/radio3.jpg

Mht. hjælp vil jeg gerne, men da jeg bor i Aalborg er det nok nemmere at trille forbi fyn eller finde en i nærheden der kan hjælpe. Men det er altså en ganske nem operation.
Senest rettet af Munk tirs 29. maj 2007 17:02, rettet i alt 2 gange.
NB FL 2001 1.8is 6g Sunlight Silver
Munk
 
Indlæg: 172
Tilmeldt: tors 23. mar 2006 23:19
Geografisk sted: Aalborg

Indlægaf HenrikH » tirs 29. maj 2007 16:10

Tak for info.

Det ville være rigtig rart med et par billeder eller en lille guide til hvordan man installerer det selv. Ellers vil jeg som sagt gerne betale dig for at give min bil samme behandling som din egen. Jeg foretrækker at det bliver gjort ordenligt, så jeg ikke sidder tilbage med et handskerum, der rasler eller et anlæg, der ikke længere sidder helt lige eller lign :D
Brugeravatar
HenrikH
 
Indlæg: 65
Tilmeldt: ons 3. jan 2007 20:51

Indlægaf Claus » tirs 29. maj 2007 19:34

MÃ¥ske der er lidt guf her som du kan bruge.
http://www.miata.net/garage/garageaudio.html
Mazda MX-5 Miata 10th Anniversary Model årgang 2000
http://autospeed.com/cms/A_109797/article.html
Brugeravatar
Claus
 
Indlæg: 1669
Tilmeldt: ons 31. mar 2004 17:21
Geografisk sted: Roskilde


Tilbage til Diskussion

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

cron