Side 1 af 3

Nye dæk, Toyo R888?

Indlæg: søn 4. jun 2006 23:18
af Webmaster
Mine gode Goodyear F1-dæk har snart kørt 5000 km (ca. 6 gange på bane) og er ved at være lidt brugte.. Overvejer at købe R-dæk eller lign. næste gang, eftersom jeg kun bruger bilen om sommeren og ofte kører på bane.

Er der noge som har erfaring med Toyo Proxes R888 ???
Billede
Som jeg forstår det er det ikke det skarpeste R-dæk, men mere en mellemvej mellem et normalt sportssommerdæk og traditionelt R-dæk - eller har jeg fået noget galt i halsen?

Lidt test på tysk: http://www.kumho-euro.com/Utility/0502_AutoBild.pdf

nice

Indlæg: man 5. jun 2006 14:57
af Claus
Ja ingen tvivl, det er nice \"reifen\" personligt vil jeg vælge Michelin PS, primært grundet deres holdbarhed...
De klarer sig faktisk rigtig pænt i diverse tests og så har en en kæmpe fordel og der er holdbarheden.

Jeg køber mine om en lille måneds tid - hvor vil du købe dine ?

Fandt denne test http://www.adac.de/Tests/Reifentests/So ... ageID=8772

Indlæg: man 5. jun 2006 21:41
af Karsten
Ja semi- slicks er et spændende emne.
Jeg har kigget på især Yokohama.
Hvis det ikke kan blive vildt nok, så: Yokohama A048 som bl. a. sidder på de skrappere udgaver af Lotus Elise.
Et stort MEN er at de skal have temperatur for at få grip = kolde er formentlig ringere end alm. gadedæk, og regnvejr - glem det.
Men de er bare lirede at se på.

Mere realistisk er nok Yokohama Parada (spec. 2) som er udviklet til street race.
De har også et fedt mønster.

Andre muligheder: Michelin Pilot SPORT CUP
Kumho Ecsta V 700 (semi slick)
Pirelli P Zero CORSA
Pilelli P Zero C (ikke det samme som Corsa)

Man kan bruge mange aftener på nettet for at lede efter tests og forumindlæg men spændende er det jo.

Indlæg: man 5. jun 2006 22:00
af Swootech
Tire Rack plejer at være et godt sted at danne sig et overblik.

F.eks. denne liste af Ultra High Performance dæk:
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=UHP

Der er mange user reviews - også fra MX-5/Miata ejere - men meningerne er ikke altid entydige.

Indlæg: man 5. jun 2006 22:01
af Karsten
Hov - de øvrige dæk jeg nævner er jo med i din link til AutoBild - det havde jeg ikke lige set. (PDF filen tog en krig om at downloade)

Men bemærk Michelin PS IKKE er det samme som CUP dækket.

Re: Nye dæk, Toyo R888?

Indlæg: ons 14. jun 2006 21:06
af Piphest
Webmaster skrev:Mine gode Goodyear F1-dæk har snart kørt 5000 km (ca. 6 gange på bane) og er ved at være lidt brugte.. Overvejer at købe R-dæk eller lign. næste gang, eftersom jeg kun bruger bilen om sommeren og ofte kører på bane.

Er der noge som har erfaring med Toyo Proxes R888 ???
Billede
Som jeg forstår det er det ikke det skarpeste R-dæk, men mere en mellemvej mellem et normalt sportssommerdæk og traditionelt R-dæk - eller har jeg fået noget galt i halsen?

Lidt test på tysk: http://www.kumho-euro.com/Utility/0502_AutoBild.pdf


Mine F1'er er også ved snart at skulle skiftes...

I første omgang havde jeg kig på nogle Yokohama ADVAN Neova AD07
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... Neova+AD07
Men det var kun til jeg fandt ud af at de ikke findes i 17" Miata-størrelser...

Så nu tror jeg nok at jeg har beluttet mig for at købe mig nogle BFGoodrich g-Force T/A KDW-2 der får rigtig gode anmeldelser, og så ser de ski' godt ud! :-)
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp ... %2FA+KDW+2
http://www.tirerack.com/tires/tests/tes ... %2FA+KDW+2

Billede

Indlæg: tors 15. jun 2006 07:27
af Swootech
Ja de BFGoodrich g-Force T/A KDW-2 ligger også som nummer 3 på listen over de Ultra High Performance tires med bedste reviews. Det eneste de score lidt lavt i er støj, så hvis du køber dem vil jeg da gerne læse en review fra de danske veje :)

Jeg er helt enig i at de ser for fede ud de dæk, men jeg har også haft kig på de lidt mindre ekstreme \"BFGoodrich g-Force Sport\". Er der nogen af jer der ved ca. hvad disse modeller skal koste i Danmark i en 205/45-16?

Indlæg: tors 15. jun 2006 08:04
af the chicken
Er der nogle af jer der har kørt på bane med gadeslicks eller rigtige slicks?

Kom til at tænke på det, da jeg fræsede rundt i padborg - det kunne være fedt at se hvor meget sådan en bette bil ku bide sig fast med et sæt slicks :D

Toyo R888

Indlæg: fre 16. jun 2006 08:36
af zyli
:arrow: Har lige været til Sportscar Event på jyllandsringen her den 10 juni - og havde muligheden for at få et par ture i en Opel Speedster Turbo monteret med disse Toyo dæk.
Det var en meget overbevisende demonstration af betydningen af disse såkaldte \"semislicks\". På denne snoede og forholdsvis korte bane, lå vi og kørte 8 taller imellem langt stærkere racerbiler - biler der havde almindelige såkaldte \"superdæk\" :D Der er nogle der ikke glemmer den Opel lige med det samme.....det var simpelthen for sjovt. Jeg bestiller nogle til min NB´er om kort tid, og skal nok vende tilbage med en opdatering. Jeg er overbevist om at når resultatet bliver så godt på en let bil som Speedster´en - så vil det gøre noget godt på NB´eren :lol:
Vil iøvrigt ikke undlade at gøre opmærksom på Dunlop Sportsmaxx som standardmontering. Det er ganske enkelt et fantastisk dæk til alle baghjulstrækkere. Langt mere præcis i indstyring til sving end F1, og fuldt kontrollerbar ved udskridning. Dækket ser rasende godt ud, er pænt støjsvagt og slidstyrken er overraskende god. Har kørt mange km i Miata med dimension 205/40/17 og dækkets opbygning bidrager til en vis grad af komfort. Ihvertfald bedre end de F1´ere jeg kører med ligenu....som iøvrigt på mange områder er et rigtig godt dæk. Men prøv lige at læs andres erfaringer her: http://www.tirerack.com/survey/SurveyCo ... es&place=6

Indlæg: fre 24. aug 2007 00:24
af Kuksi
Skal også til at have nye dæk, på mine 17\".

Er der nogen der kan bridrage med yderligere, til dette emne?
Evt. tilbagemeldinger på TOYO R888. Tivler ikke på klæbeevnen, men er der mere end 5000km i det på landevejen?
Er til det meget sportslige, men skal altså også have smør på brødet (og benzin på de andre biler) :D

Hører gerne jeres sidste erfaringer. :D

Indlæg: fre 24. aug 2007 07:22
af altid6
Køb Toyo Proxes T1-R på dækonline. Gjorde det for et par måneder siden. De ser fede ud, er billige (cirke det halv af R888, når de købes hos dækonline, eller så kun et par hundre kroner) og står rigtig godt fast. Har haft dem på til 2 trackdays og kan ikke klage. Køre med dimensionen 215/40-16.

Indlæg: fre 24. aug 2007 18:07
af Webmaster
Min erfaring er...

HOLD DIG LANGT VÆK FRA TOYO T1R De er ultra glatte i regnvejr.. I 17\" kan Bridgestone RE050A og Pirelli Pzero Nero til gengæld klart anbefales..

Har prøvet alle ovenstående dæk i regnvejr på Nürburgring og Toyo'erne er nærmest livsfarlige!! Bridgestone og Pirelli leverer til gengæld varen.

Indlæg: lør 25. aug 2007 11:16
af altid6
Kørte Toyo T1R på Padborg i Juli i rigtig meget regn og absolut ingen problemer.............

Indlæg: man 27. aug 2007 21:11
af Mads N
Hej
Ang. Toyo R888 så bruger jeg dem til Hill Climb og track days på min TR5 og er meget imponeret. Har også kørt med dem i vådt føre uden at være bekymret. Til race kan de anbefales.
På den negative side er dækstøjen. Især ved lavere hastigheder og især decelerationer synger de meget.
Holdbarheden på landevej ved jeg ikke noget om, men jeg er meget tilfreds med dækket til det brug jeg har.

Indlæg: tirs 28. aug 2007 15:16
af Swootech
Jeg har efterhånden kørt 8000km på Pirelli P Zero Nero i 205/45-R16 og kan bekræfte at de står rigtigt godt fast - specielt imponerende i regnvejr.