Det er ligesom, man har set det før.
Og man skal altså passe på ikke at blande de forskellige kapitler sammen,
At bekendtgørelse så også gør det ihvertfald eet sted skyldes vel, at det er en nyudklækket cand. jur. fra Århus Universitet, der blev sat til at lave den.
Og en søvning, portvinsdrikkende kontorchef eller en stresset , overbebyrdet \"ældstefuldmægtig\", der ikke har læst ordentlig korrektur.
7.06 har en overskrift, der hedder luftforurening.
Altså handler kapitlet om luftforerening.
Og de andre kapitler har en overskrift, som kapitlet handler om.
Og sådan er det eller bør være.
Jeg har spurgt om det før her på sitet uden at få svar, men måske lykkes det nu:
10tilfarten skriver \"....Hvis effektforøgelsen overstiger 20 pct., skal der (fremhævet af mig) betales ny afgift af køretøjets aktuelle værdi. ....\"
Altså at der under alle omstændigheder skal betales ny registreringsafgift- altså ikke alene, at der evt. kan blive tale om det.
For vi er vel enige om, at det er registreringsafgiften, vi \"taler\" om.
HVOR STÃ…R DET!!!!!!!!
I en lov/bekendtgørelse/vejledning eller lignende. Please!!!!
Og ikke i en eller anden kommentar fra en eller anden afdanket, skeløjet embedsmand i Færdselsstyrelsen eller andet sted.
Men hvis du/i kender en kommentar, hvor det står: Kom frem med den.
En gang imellem betyder skal kan og andre gange betyder kan skal....udi juraen. Men det lader vi ligge.
.
