Toyota simulator

Alt hvad der ikke har med Mazda MX-5 at gøre. Eksempelvis hvorfor er webmaster en gammel sut?

Redaktør: Softtop

Toyota simulator

Indlægaf Lurendrejer » man 8. mar 2010 17:53

Volvo udgav for noget tid siden en simulator med nogle klassiske og koncept biler baseret på GTR - som vi tidligere har fablet om herinde.

Toyota har nu lavet en simulator som er endnu mere præcis, og så kan den endda prøves online! - Toyotas dygtigste folk har brugt dage og timer på at gøre fysikken helt perfekt.

Prøv den selv: http://www.toyotasimulator.com
Lurendrejer
 
Indlæg: 434
Tilmeldt: ons 25. jan 2006 21:34
Geografisk sted: Randers

Indlægaf Tore » man 8. mar 2010 18:15

Fed oplevelse! Meget realistisk. :D
BRG NA 1,8 '95
Brugeravatar
Tore
 
Indlæg: 406
Tilmeldt: ons 7. jun 2006 13:50
Geografisk sted: Østjylland

Indlægaf Kuksi » man 8. mar 2010 20:25

Mega sjov, og meget realistisk. Har lige underholdt hele familien. :lol:
Kuksi '90 1,6 NA, classic red.
Se bilen her:Billeder
If it ain't broken, why not tweak it?
Brugeravatar
Kuksi
 
Indlæg: 1996
Tilmeldt: ons 21. feb 2007 23:21
Geografisk sted: Østjylland

Indlægaf Star » tirs 9. mar 2010 08:38

jeg fatter ikke hvordan de amerikanere kan være så dumme... ringer og siger hjælp min bil kører for stærkt.. :o
hvad med at sætte den i frigear og bremse? - burde disse mennesker overhovedet have kørekort? :roll:
NA special Edition 92
Brugeravatar
Star
 
Indlæg: 275
Tilmeldt: man 10. aug 2009 07:31
Geografisk sted: Nordsjl.

Indlægaf AS DK » tirs 9. mar 2010 08:58

Har lige læst i avisen om en Toyota-bilist i USA, hvor speederen satte sig på en Prius mens han kørte på motorvejen. Han formåede at ringe til politiet på mobilen og fik rådet at dreje tændningsnøglen og trække håndbremsen.

Og det virkede sgu :roll:

Det tror jeg godt jeg kunne have regnet ud selv uden råd fra politiet.
MX-5 1999 NB Jubii 2487 (nu med Rotrex kompressor fra CCR-Racing)
Brugeravatar
AS DK
 
Indlæg: 517
Tilmeldt: tirs 15. apr 2008 17:46
Geografisk sted: Trappen

Indlægaf Lurendrejer » tirs 9. mar 2010 16:34

Jeg har på ingen måde lyst til at forsvare de folk som igennem generation er avlet af dem der ikke kunne få hverdagen til at fungere i gode gamle EU. Men, er et par af dødsfaldene ikke sket i Toyota Soarer? 3-400 heste, computerstyret automatgear, osv... Den stopper sgu ikke hverken hvis du sætter bremsen i bund eller skifter ud af drive.

Er hele måtte-sagen ikke afblæst og toyota har erkendt at der faktisk var en fejl i bilerne?
Lurendrejer
 
Indlæg: 434
Tilmeldt: ons 25. jan 2006 21:34
Geografisk sted: Randers

Indlægaf Star » tirs 9. mar 2010 18:28

jeg forstår altså ikke hvorfor en hvilken som helst bil med automatgear ikke mister trækket hvis du sætter vælgeren i neutral. Motoromdrejningerne vil sikkert gå amok, men det er jo ligemeget- bare der ikke er fremdrift.
Jeg vil dog ikke anbefale at dreje nøglen, for så mister du servo og bremseforstærker , og det dur sgutte
NA special Edition 92
Brugeravatar
Star
 
Indlæg: 275
Tilmeldt: man 10. aug 2009 07:31
Geografisk sted: Nordsjl.

Indlægaf one-niner » tirs 9. mar 2010 19:51

Star skrev:jeg forstår altså ikke hvorfor en hvilken som helst bil med automatgear ikke mister trækket hvis du sætter vælgeren i neutral. Motoromdrejningerne vil sikkert gå amok, men det er jo ligemeget- bare der ikke er fremdrift.

Mon ikke det er et "fly-by wire" system - altså hvor der ikke er en mekanisk, men elektronisk, forbindelse mellem gearvælger og gearkasse? I så fald vil den nok ikke acceptere dit valg af frigearet så længe sømmet er i bund.
Star skrev:Jeg vil dog ikke anbefale at dreje nøglen, for så mister du servo og bremseforstærker , og det dur sgutte

Det er da at foretrække frem for at ræse derudaf med klampen i kælderen :) Til gengæld skal man nok huske at sætte tænding på igen i en fart for at undgå ratlåsen, hvilket kan give en helt ny uhensigtsmæssig udfordring i ens kamp for at slippe levende ud af Toyotaen :)

- Tom
'99 Jubilæumsmodel nr. 4810
Megasquirt DIYPNP by Reverant
Trackspeed Engineering COP kit
RB 4-1, race-kat, RB udstødning
V-Maxx gevindundervogn
OZ Alleggerita HLT + 205/45-16 Yokohama AD08R
Brugeravatar
one-niner
 
Indlæg: 654
Tilmeldt: tirs 4. aug 2009 15:17
Geografisk sted: Aarhus

Indlægaf AS DK » tirs 9. mar 2010 20:10

[/quote]
Til gengæld skal man nok huske at sætte tænding på igen i en fart for at undgå ratlåsen, hvilket kan give en helt ny uhensigtsmæssig udfordring i ens kamp for at slippe levende ud af Toyotaen :)

- Tom[/quote]

Ro på. Ratlåsen slår først til når du trækker nøglen ud og drejer rattet i \"hak\". Ellers kunne du jo heller ikke bugsere din bil.

Løbske biler har der været masser af eksempler på, fx nedslidte Golf diesler, der trak motorolien ind gennem luftfilteret og derved eksploderede af for høje omdrejninger.

Jeg mener nu stadigt at du sagtens kan standse kareten ved at gå i frigear og bremse. Ryger trykket i bremseforstærkeren må du bare trykke til ligesom i gamle dage :lol:
MX-5 1999 NB Jubii 2487 (nu med Rotrex kompressor fra CCR-Racing)
Brugeravatar
AS DK
 
Indlæg: 517
Tilmeldt: tirs 15. apr 2008 17:46
Geografisk sted: Trappen

Indlægaf one-niner » tirs 9. mar 2010 20:43

AS DK skrev:Ro på. Ratlåsen slår først til når du trækker nøglen ud og drejer rattet i "hak".

NÃ¥ ja. I stand corrected :)

- Tom
'99 Jubilæumsmodel nr. 4810
Megasquirt DIYPNP by Reverant
Trackspeed Engineering COP kit
RB 4-1, race-kat, RB udstødning
V-Maxx gevindundervogn
OZ Alleggerita HLT + 205/45-16 Yokohama AD08R
Brugeravatar
one-niner
 
Indlæg: 654
Tilmeldt: tirs 4. aug 2009 15:17
Geografisk sted: Aarhus

Indlægaf Munk » tirs 9. mar 2010 21:31

Angiveligt er det ikke altid et spørgsmål om \"bare\" at bremse hårdt.

http://www.youtube.com/watch?v=rfWETL493YQ spol frem til 2:30

Om så hans \"as hard as I can\" er bilens max ved jeg ikke, for det er modsat af hvad andre har fundet.

http://www.caranddriver.com/features/09 ... -tech_dept

Men der er ingen tvivl om at det er nemt at ende i en situation hvor man har overophedet bremserne hvis man tøver for meget med at bremse.
NB FL 2001 1.8is 6g Sunlight Silver
Munk
 
Indlæg: 172
Tilmeldt: tors 23. mar 2006 23:19
Geografisk sted: Aalborg

Indlægaf the chicken » ons 10. mar 2010 08:47

Nogle moderne biler har ingen mekanisk forbindelse til hverken speeder, bremser eller gear.

Nogle biler med keyless entry kan kun stoppes i nødstilfælde ved at man presser start knappen ind og holder den i 3 sek.

Hvis man så ikke har læst brugsanvisningen fordi man er en rigtig mand, ja så kan man desværre godt fræse afsted uden mulighed for at bremse, koble ud, skifte gear eller slukke motoren :(
'06 NC 1,8 - True Red*solgt*
'97 NA 1,6 Turbo - Classic Red *RIP*
,94 NA 1,8 Classic Red *solgt*
- og så lidt andet legetøj...
www.raredog.dk - Retro T-shirts for drengerøve
Brugeravatar
the chicken
 
Indlæg: 639
Tilmeldt: man 11. apr 2005 08:26
Geografisk sted: Sønderjylland, Haderslev

Indlægaf AS DK » ons 17. mar 2010 21:54

Her er så løsningen fra Toyota

Der er nemlig mindst tre måder at standse bilen på, men det kræver, at man bevarer overblikket og holder hovedet koldt, når bilen accelerer uden varsel.

- Hvis man bliver ramt af panik, kan man hurtigt få bremserne kørt varme, hvis man ikke træder hårdt nok på bremsen. Og så forsvinder bilens bremseevne, forklarer kommunikations-chef René Mouritsen hos Toyota i Danmark.

Han mener, at det er ret enkelt at stoppe en Prius, hvis speederen har sat sig fast.

- Sæt gearvælgeren i neutral, brems, kør ind til siden og sluk motoren.

Der sker intet ved at sætte gearvælgeren i neutral - motoren gasser op, men en begrænser sikrer, at motoren ikke drejer over og brænder sammen.

Man kan også vælge at træde hårdt på bremsen uden at sætte bilen i frigear. Bremserne er meget stærkere end motoren. Det gælder altså om at træde hårdt på bremsen.

Når man så holder stille, slukker man motoren ved at holde stop/start knappen inde i nogle sekunder.

Den sidste - og dårligste løsning, er at slukke motoren mens bilen kører. Det slår nemlig servo-virkingen fra i både bremser og styretøj, så bilen bliver tungere at bremse og styre.



Kilde: http://ekstrabladet.dk/biler/bil_nyhede ... z0iTADirWg
MX-5 1999 NB Jubii 2487 (nu med Rotrex kompressor fra CCR-Racing)
Brugeravatar
AS DK
 
Indlæg: 517
Tilmeldt: tirs 15. apr 2008 17:46
Geografisk sted: Trappen

Indlægaf Ken » tors 18. mar 2010 12:11

Hvis du kører på motorvej, har du ikke brug for servostyring! Hvis du ikke kan køre bilen ud i nødsporet uden servo, har du satme en dejarm.

Bremseforstærkeren opbygger et reservetryk, så bilen kan bremse når motoren er gået ud.

Prøv selv:

Start jeres bandit og sluk efter 5 sekunder. Træd nu tre til fem gange på pedalen og mærk hvordan pedalen bliver hårdere og hårdere. Til sidst er pedalen helt fast og hård, og der er ingen bremseforstærkning tilbage.

Kan du træde tre gange inden du mister forstærkningen, har du tre forsøg til at bremse bilen, og først derefter har du et problem!
Brugeravatar
Ken
 
Indlæg: 334
Tilmeldt: søn 3. aug 2008 11:10
Geografisk sted: Kongens Veksø

Indlægaf Mogenz » søn 21. mar 2010 01:51

http://ekstrabladet.tv/biler/article1315975.ece

kilden må være denne AS DK
NB 1.8 Jubiiii!
Mogenz
 
Indlæg: 363
Tilmeldt: søn 6. apr 2008 10:46
Geografisk sted: Humlebæk


Tilbage til Diskussion

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 1 gæst

cron